średniowiecznych rzemieślników

PAP

Festyn historyczny "Koronacja Królewska" w Gnieźnie

Festyn historyczny "Koronacja Królewska" w Gnieźnie

Ponad 350 wojów, rzemieślników i odtwórców epoki średniowiecza zjedzie z całej Polski do Gniezna (wielkopolskie) na "Koronację Królewską". W mieście powstanie średniowieczny obóz, a w sobotni wieczór pokazane zostanie plenerowe widowisko.

Kamień Pomorski. Rusza Festiwal Średniowiecznej Europy

Pokazy średniowiecznej broni palnej i dawnych rzemiosł, a także walki wojów i rycerzy - to niektóre z atrakcji pierwszego Festiwalu Średniowiecznej Europy, który rozpocznie się w sobotę w Kamieniu Pomorskim (Zachodniopomorskie).

Grunwald gotowy do inscenizacji bitwy z 1410 r.

1300 odtwórców historycznych weźmie udział w sobotniej inscenizacji bitwy grunwaldzkiej; obejrzeć ją ma 80 tysięcy ludzi - podali w środę organizatorzy tegorocznych Dni Grunwaldu. Już od środy pod Grunwaldem odbywają się średniowieczne turnieje rycerskie.

Mazowieckie. Muzeum w Przasnyszu planuje multimedialną ekspozycję

ekspozycja dla najmłodszych. Dlatego planujemy pokazanie na niej kopii średniowiecznych eksponatów, które będzie można dotknąć lub po prostu wziąć w ręce i obejrzeć z bliska. Będą opisy obyczajów i zapomnianych już często zawodów, jak stelmach, a także emitery zapachów i dźwięków z tamtej epoki"

Litwa. Rozpoczął się 411 Kaziukowy Jarmark

Plac Katedralny aż do Zarzecza, jak też okoliczne place i skwery. Po wieloletniej przerwie handel powrócił na Plac Katedralny, w miejsce, gdzie odbywały się pierwsze jarmarki, przed 300 laty. Na Placu Ratuszowym, w centrum wileńskiej starówki, zostało zbudowane średniowieczne miasteczko z warsztatami

"Ruś znana i nieznana". Rusza jedna z największych plenerowych imprez w Europie.

"Ruś znana i nieznana". Rusza jedna z największych plenerowych imprez w Europie.

wszystko będzie można popić kwasem chlebowym. - dodaje Zajączkowski. Do Biskupina przyjechało ponad 100 twórców, m. in. z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Litwy. - Jest m. in. nowy rzemieślnik, który pokazuje średniowieczne instrumenty muzyczne, są kowale z Rosji i twórcy, którzy robią naczynia z kory

Wystawa o statucie kaliskim - pierwszym przywileju dla Żydów polskich

. Podstawą dzieła jest spisany tekst statutu, a celem autora było przywołanie ważnych wydarzeń z życia Żydów w Polsce przez ostatnie tysiąc lat - od przybycia tutaj, pierwszego osiedlenia, od Średniowiecza, żydowskich mincerzy, którzy pracowali dla Mieszka Starego, przez rzemieślników, kupców, lekarzy, po

Na tropie średniowiecznych fałszerzy

... fałszerstwem - śmieje się prof. Andrzej Kokowski, dyrektor Instytutu Archeologii na UMCS. Początkowo naukowcy sądzili, że odnaleziony przedmiot wykonano ze srebra. Wszystko się zgadzało: waga, wygląd, charakterystyczne cechy szlachetnego metalu. Dopiero konserwatorzy zabytków stwierdzili, że średniowieczny

Poszukiwacze skarbów znaleźli naszyjniki sprzed dwóch tysiącleci

Poszukiwacze skarbów znaleźli naszyjniki sprzed dwóch tysiącleci

dawnego rzemieślnika do stopienia lub przerobienia. Z uwagi jednak na samą lokalizację odkrycia skarb może mieć także charakter wotywny. Skarby YLAVIA - Odnalezione przedmioty musiały w każdym razie stanowić dla ówczesnego właściciela ogromną wartość i źródło znacznego prestiżu - ocenił Sobieraj. Odkrywcy

Lubelskie. Jarmark Jagielloński od piątku w Lublinie

szkle. Już w czwartek rozpoczną się zajęcia w Letniej Szkole Tkactwa Ludowego przeznaczone głównie dla uczniów i studentów szkół artystycznych. Zapowiedziano barwne parady muzykantów, kuglarzy, mieszczan i rzemieślników w średniowiecznych strojach, a prowadziła je będzie dwumetrowa, metalowa, złota kura

Wzory zagubione na pół tysiąca lat

Wzory zagubione na pół tysiąca lat

dziur. Nie uzyskamy w ten sposób pięciokrotnej osi symetrii. Jak więc radzili sobie muzułmańscy rzemieślnicy? Bez gotowców musieliby żmudnie kreślić ornamenty od początku do końca za pomocą cyrkla i linijki. Co zdumiewa, nigdzie ani na milimetr nie psuli wzoru i nie łamali pięciokrotnej symetrii, mimo

I ty możesz zostać barbarzyńcą

I ty możesz zostać barbarzyńcą

rzemieślników to gratka dla miłośników rękodzieła. Będzie można spróbować swoich sił w średniowiecznym garncarstwie, tkactwie czy kowalstwie. Być może to jedyna okazja, by skosztować prostych archaicznych potraw bałtyjskich, albo samemu coś upichcić w pruskiej kuchni. Na koniec coś specjalnego dla tych, którzy

Szewska ukrywa skarby

nigdy nie kładziono żadnych rur, więc nie zniszczono zabytków. Szewska ma jeszcze jeden walor. Już na głębokości metra zalega warstwa wilgotnej mierzwy. To mieszanina końskiego nawozu, słomy, drewnianych wiórów i innych resztek organicznych. Doskonale konserwuje. Dzięki temu zguby średniowiecznych

Odkrycie: w XIV w. garbowali skóry nad Odrą

Odkrycie: w XIV w. garbowali skóry nad Odrą

Drewnianą kadź odsłonięto w wykopie między kościołem Uniwersyteckim a ulicą Szewską. Ma prawie 2,5 m średnicy, prawdopodobnie pochodzi z XIV wieku. - To druga średniowieczna pracownia garbarska, którą odkryliśmy we Wrocławiu. Pierwszą znaleźliśmy przy Więziennej 11 - opowiada dyrektor Instytutu

"Odwiedzajcie nasze miasto". Apel burmistrza Sandomierza

"Odwiedzajcie nasze miasto". Apel burmistrza Sandomierza

"Misterium męczenników", występy zespołów muzyki dawnej i tradycyjnej, sympozjum naukowe oraz Jarmark Dominikański z pracami rękodzielników i rzemieślników z całej Polski. Sandomierz jest jednym z najstarszych miast w Polsce, lokowanym w pierwszej połowie XIII wieku. Tamtejsza starówka

Europejskie Dni Dziedzictwa 2011 - inauguracja na Ostrowie Lednickim

przedstawiciel muzeum, impreza ma przybliżyć rzeczywistość wczesnopiastowskiego grodu. W czasie pikniku będzie można zapoznać się z pracą średniowiecznych rzemieślników i artystów oraz wziąć udział w warsztatach rzemiosła artystycznego. Widowisko plenerowe "Wizyta Ottona III na Ostrowie Lednickim"

Zapaszek średniowiecza

. Zapach ma być przyjemny i nie wywoływać alergii. Tutaj zaś mieliśmy do czynienia ze złożonymi, wielowątkowymi nutami, które wcale nie musiały być miłe. Zagłębiłem się w teorię. Poznawałem codzienność średniowiecznych osad, technikę pracy ówczesnych rzemieślników i ich produkty. Zwiedzałem gdańskie

Olsztyński zamek - oryginał na europejską skalę

Olsztyński zamek - oryginał na europejską skalę

jednego skrzydła na drugie. W latach 1756-1758 dobudowane zostało trzecie, barokowe skrzydło. O wyjątkowości olsztyńskiego zamku stanowi to, że do dziś zachowała się duża część oryginalnej średniowiecznej konstrukcji. Jednym z takich wyjątkowych miejsc jest oryginalna więźba dachowa oraz wysunięte przed

Południowa Wielkopolska. Rawicz i okolice

Południowa Wielkopolska. Rawicz i okolice

wyrasta w niebo smukła neogotycka wieża. Jak na blisko 2 tys. mieszkańców rynek i ratusz są duże. Dawniej odbywały się tu gwarne jarmarki. W mieście było dużo rzemieślników, głównie sukienników, potem płócienników. Pozostałe po nich domy, w większości parterowe, stoją obok siebie, ustawione kalenicowym

Rudowłosy

Rudowłosy

. Prowadzone w ostatnich latach przez niemieckich i mongolskich archeologów badania w Karakorum - średniowiecznej stolicy imperium mongolskiego - pozwoliły zupełnie inaczej spojrzeć na jego organizację. Czyngis-chan spędzał jeszcze całe życie w siodle i sypiał w jurcie, ale już jego syn Ugedej zdał sobie

Antyczna gemma z Poznania

półszlachetnych, z wklęsłą (intaglio) albo wypukłą (kamea) dekoracją. Szczególnie popularne były jako ozdoby lub pieczęcie w Cesarstwie Rzymskim oraz na starożytnym Bliskim Wschodzie. Wieki później na punkcie antycznych gemm zwariowała średniowieczna Europa. - Były bardzo wysoko cenione. Używano ich do dekoracji

Szmak: Krzyżacy zasłużyli na pamięć

Szmak: Krzyżacy zasłużyli na pamięć

. Zarówno jednak osada czy gród słowiański, jak i krzyżacki zamek to nie to samo, co miasto. Nie były nimi też nawet spore skupisko rzemieślników czy kupców, chociaż w polskiej nauce długo nie przyjmowano do wiadomości, że najważniejszą cechą średniowiecznego miasta były jego prawa wolnościowe w stosunku do

Koniec świata Indian

- jest całkowicie nieobecny. Technika - jeżeli się pojawia - wydaje się niemal równie starożytna, jak tradycja: "Don Perro" ("Pan Pies") to portret starego człowieka w masce psa siedzącego w warsztacie, który mógłby być miejscem pracy średniowiecznego rzemieślnika. "Nie jestem

Cukrowa wata z rycerzem w tle

zjeżdżają średniowieczni woje i rycerze, na wyspę przypływają długie łodzie Wikingów, są też rzemieślnicy, a nawet mistrzowie dawnej kuchni. Festyn historyczny to z jednej strony (i to zwykle podkreślają organizatorzy) lekcja poglądowa dla młodzieży, z drugiej zaś okazja dla reprezentantów ginących zawodów

Wychowanie przez wieszanie

szczątków skazańców, smród rozkładających się ciał i krakanie krążących nad szubienicami kruków były nie tylko wizytówką rządzącego tam prawa i surowości sędziów, miały przede wszystkim odstraszać wędrownych złodziei, morderców i gwałcicieli. Resocjalizacja przestępców była średniowiecznemu prawu nieznana

Perły w zapachu lip. Szlakiem drewnianych kościołów w Wielkopolsce

zaczęła się właśnie od nekropolii, którą ulokowano tu w pierwszej połowie XVIII w. wokół - jak dziś się sądzi - średniowiecznego grodziska. Na jego szczycie sławski proboszcz Józef Stolzman ufundował w 1785 r. piękny kościółek (spoczął w nim w krypcie pod ołtarzem). Trzeba wejść kawałek w las, by za

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zapytaj ekspertów

Najważniejsze informacje